  • RP10-1205DA/P-HC
RP10-1205DA/P-HC
advertisement
Manufacturer No:
RP10-1205DA/P-HC
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP10-1205DA/P-HC
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
RP10-1205DA/P-HC
Step5Bar-code shipping tag
RP10-1205DA/P-HC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Weight
    22.9g
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP10-A (10W)
  • Size / Dimension
    1.00Lx1.00W x 0.65 H 25.4mmx25.4mmx16.5mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Current - Output (Max)
    1A 1A
  • Output Current
    1A
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 2
  • Height
    16.5mm