  • RNR55E5622FPM76.
RNR55E5622FPM76.
advertisement
Manufacturer No:
RNR55E5622FPM76.
HK JDW NO:
866-RNR55E5622FPM76.
Package:
Conformal
Datasheet:
RNR55E5622FPM76.
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 56.2kOhm, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNR55E5622FPM76.
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Conformal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    56.2kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Metal Film
  • Additional Feature
    HERMATICALLY SEALED, PRECISION
  • Power Rating
    125mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-55182
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Lead Length
    38.1mm
  • Working Voltage
    200V
  • Rated Temperature
    125°C
  • Diameter
    2.77mm
  • Length
    9.63mm