  • RNF12DAD255R
RNF12DAD255R
advertisement
Manufacturer No:
RNF12DAD255R
HK JDW NO:
762-RNF12DAD255R
Datasheet:
RNF12DAD255R
Description:
FIXED RESISTOR, 255Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNF12DAD255R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    255Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.65 mm