  • RNF-3000-12/4-6-SP
RNF-3000-12/4-6-SP
advertisement
Manufacturer No:
RNF-3000-12/4-6-SP
HK JDW NO:
798-RNF-3000-12/4-6-SP
Package:
Description:
Heat Shrink Tubing ST Polyolefin Blue Thin Spool
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNF-3000-12/4-6-SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shrinkage Ratio
    3 to 1
  • Shrink Temperature
    80°C
  • Length
    492.1' 150.0m
  • Diameter - Inside
    12 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.472 (11.99mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.157 (3.99mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.030 0.76mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Not Applicable
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2011
  • Series
    Thermofit RNF-3000
  • Feature
    Flame Retardant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Max Operating Temperature
    135°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C