  • RNF-100-1/16-CL-STK
RNF-100-1/16-CL-STK
advertisement
Manufacturer No:
RNF-100-1/16-CL-STK
HK JDW NO:
798-RNF-100-1/16-CL-STK
Package:
Description:
Heat Shrink Tubing ST Irradiated Modified Polyolefin Clear Single Stick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNF-100-1/16-CL-STK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Cable
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Body Material
    Polyolefin
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    Thermofit RNF-100
  • Feature
    Abrasion and Cut Resistant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Max Operating Temperature
    135°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Clear
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    95°C
  • Length
    4.00' 1.22m
  • Diameter - Inside
    1.6 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.017 0.43mm