  • RNF-100-1/16-BK-SP
RNF-100-1/16-BK-SP
advertisement
Manufacturer No:
RNF-100-1/16-BK-SP
HK JDW NO:
798-RNF-100-1/16-BK-SP
Package:
100
Description:
Heat Shrink Tubing and Sleeves HS-TBG 1.6MM BK PRICE PER FT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNF-100-1/16-BK-SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    100
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Body Material
    Polyolefin
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2004
  • Series
    Thermofit RNF-100
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Max Operating Temperature
    135°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Orientation
    Straight
  • ELV
    Compliant
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    95°C
  • Length
    984.3' 300.0m
  • Diameter - Inside
    1.6 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.017 0.43mm