  • RNCS0805BTE56K2
RNCS0805BTE56K2
advertisement
Manufacturer No:
RNCS0805BTE56K2
HK JDW NO:
762-RNCS0805BTE56K2
Datasheet:
RNCS0805BTE56K2
Description:
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 56.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCS0805BTE56K2
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    56.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm