  • RNCS0603BTC1K54
RNCS0603BTC1K54
advertisement
Manufacturer No:
RNCS0603BTC1K54
HK JDW NO:
762-RNCS0603BTC1K54
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RNCS0603BTC1K54
Description:
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 1.54kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCS0603BTC1K54
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.54kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm