  • RNCP0805FTD100R
RNCP0805FTD100R
advertisement
Manufacturer No:
RNCP0805FTD100R
HK JDW NO:
762-RNCP0805FTD100R
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RNCP0805FTD100R
Description:
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 100Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RNCP0805FTD100R
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RNCP
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm