  • RNCP0603FTD75R0
RNCP0603FTD75R0
advertisement
Manufacturer No:
RNCP0603FTD75R0
HK JDW NO:
762-RNCP0603FTD75R0
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RNCP0603FTD75R0
Description:
RES 75 OHM 1% 1/8W 0603
Step5Bar-code shipping tag
RNCP0603FTD75R0
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    75Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm