  • RNCP0603FTD2K67
RNCP0603FTD2K67
advertisement
Manufacturer No:
RNCP0603FTD2K67
HK JDW NO:
762-RNCP0603FTD2K67
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RNCP0603FTD2K67
Description:
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 2.67kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6488
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNCP0603FTD2K67
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    RNCP
  • Size / Dimension
    0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.67kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm