  • RNCF2512BTC1K20
RNCF2512BTC1K20
advertisement
Manufacturer No:
RNCF2512BTC1K20
HK JDW NO:
762-RNCF2512BTC1K20
Datasheet:
RNCF2512BTC1K20
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.2kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF2512BTC1K20
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.2kOhm
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm