  • RNCF1210BTC11R8
RNCF1210BTC11R8
advertisement
Manufacturer No:
RNCF1210BTC11R8
HK JDW NO:
762-RNCF1210BTC11R8
Datasheet:
RNCF1210BTC11R8
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 11.8Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF1210BTC11R8
  • Type
    Parameter
    Select All
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    11.8Ohm
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Power Rating
    200mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm