  • RNCF1206DTE2R94
RNCF1206DTE2R94
advertisement
Manufacturer No:
RNCF1206DTE2R94
HK JDW NO:
762-RNCF1206DTE2R94
Datasheet:
RNCF1206DTE2R94
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.94Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF1206DTE2R94
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    2.94Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm