  • RNCF1206BTC2M40
RNCF1206BTC2M40
advertisement
Manufacturer No:
RNCF1206BTC2M40
HK JDW NO:
762-RNCF1206BTC2M40
Datasheet:
RNCF1206BTC2M40
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.4MOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF1206BTC2M40
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2.4MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm