  • RNCF0805DTC243K
RNCF0805DTC243K
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0805DTC243K
HK JDW NO:
762-RNCF0805DTC243K
Datasheet:
RNCF0805DTC243K
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 243kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0805DTC243K
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    243kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    100mW
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5%