  • RNCF0805DKE158K
RNCF0805DKE158K
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0805DKE158K
HK JDW NO:
762-RNCF0805DKE158K
Datasheet:
RNCF0805DKE158K
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 158kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0805DKE158K
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    158kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    100mW
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm