  • RNCF0402DKE4K99
RNCF0402DKE4K99
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0402DKE4K99
HK JDW NO:
762-RNCF0402DKE4K99
Datasheet:
RNCF0402DKE4K99
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0402DKE4K99
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    4.99kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm