  • RNC65H2211FRB14
RNC65H2211FRB14
advertisement
Manufacturer No:
RNC65H2211FRB14
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RNC65H2211FRB14
Package:
Axial
Datasheet:
RNC65H2211FRB14
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.21kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 11224
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNC65H2211FRB14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Weldable
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2.21kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    MIL-PRF-55182
  • Lead Length
    38.1mm
  • Working Voltage
    300V
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    4.57mm