  • RNC60J6263BRB14
RNC60J6263BRB14
advertisement
Manufacturer No:
RNC60J6263BRB14
HK JDW NO:
873-RNC60J6263BRB14
Datasheet:
RNC60J6263BRB14
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 626kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNC60J6263BRB14
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Weldable
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    626kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    MIL-PRF-55182
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    2.39mm