  • RNC60H1742FSRE6
RNC60H1742FSRE6
advertisement
Manufacturer No:
RNC60H1742FSRE6
HK JDW NO:
873-RNC60H1742FSRE6
Datasheet:
RNC60H1742FSRE6
Step5Bar-code shipping tag
RNC60H1742FSRE6
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Size / Dimension
    0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Weldable
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    17.4kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, 7.5 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Diameter
    2.39mm