  • RNC55J1240BRRSL
RNC55J1240BRRSL
advertisement
Manufacturer No:
RNC55J1240BRRSL
HK JDW NO:
873-RNC55J1240BRRSL
Datasheet:
RNC55J1240BRRSL
Description:
FIXED RESISTOR, 124Ohm, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNC55J1240BRRSL
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±0.1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    124Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, 7.5 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Lead Diameter
    0.64 mm