  • RNC55H3923FRB14
RNC55H3923FRB14
advertisement
Manufacturer No:
RNC55H3923FRB14
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RNC55H3923FRB14
Package:
Axial
Datasheet:
RNC55H3923FRB14
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 392kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNC55H3923FRB14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Weldable
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    392kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-55182
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    2.39mm