  • RN73H1ETTP66R5D50
RN73H1ETTP66R5D50
advertisement
Manufacturer No:
RN73H1ETTP66R5D50
HK JDW NO:
430-RN73H1ETTP66R5D50
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73H Series, Metal Film, 66.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RN73H1ETTP66R5D50
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    66.5Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm