  • RN73C2A140RBTG
RN73C2A140RBTG
advertisement
Manufacturer No:
RN73C2A140RBTG
HK JDW NO:
792-RN73C2A140RBTG
Datasheet:
RN73C2A140RBTG
Description:
FIXED RESISTOR RN73, Holsworthy Series, Thin Film, 140Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 229
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RN73C2A140RBTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Strip
  • Series
    RN73, Holsworthy
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    140Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm