  • RN73C1E66R5BTG
RN73C1E66R5BTG
advertisement
Manufacturer No:
RN73C1E66R5BTG
HK JDW NO:
792-RN73C1E66R5BTG
Datasheet:
RN73C1E66R5BTG
Description:
FIXED RESISTOR RN73, Holsworthy Series, Thin Film, 66.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RN73C1E66R5BTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RN73, Holsworthy
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    66.5Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm