  • RN70C36R5BBSL
RN70C36R5BBSL
advertisement
Manufacturer No:
RN70C36R5BBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RN70C36R5BBSL
Package:
Axial
Datasheet:
RN70C36R5BBSL
Description:
36.5Ohms, 0.75W 3/4W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RN70C36R5BBSL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-R-10509/3, RN70
  • Size / Dimension
    0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    36.5Ohms
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Length
    14.2748mm
  • Width
    4.57mm