  • RN60D1502FRE6
RN60D1502FRE6
advertisement
Manufacturer No:
RN60D1502FRE6
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RN60D1502FRE6
Package:
Axial
Datasheet:
RN60D1502FRE6
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 15kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 9440
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RN60D1502FRE6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    38 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-R-10509/1, RN60
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    15kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, 7.5 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-R-10509
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Diameter
    3.68mm