  • RN55D3900FB14
RN55D3900FB14
advertisement
Manufacturer No:
RN55D3900FB14
HK JDW NO:
873-RN55D3900FB14
Datasheet:
RN55D3900FB14
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 390Ohm, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 307
Step5Bar-code shipping tag
RN55D3900FB14
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    390Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-R-10509
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Diameter
    2.29mm