  • RMCS1206FT5R11
RMCS1206FT5R11
advertisement
Manufacturer No:
RMCS1206FT5R11
HK JDW NO:
762-RMCS1206FT5R11
Datasheet:
RMCS1206FT5R11
Description:
FIXED RESISTOR RMCS Series, Thick Film, 5.11Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCS1206FT5R11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    5.11Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Construction
    Retangular
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm