  • RMCP0805JT15K0
RMCP0805JT15K0
advertisement
Manufacturer No:
RMCP0805JT15K0
HK JDW NO:
762-RMCP0805JT15K0
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RMCP0805JT15K0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCP Series, Thick Film, 15kOhm, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCP0805JT15K0
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    RMCP
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    15kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Power Rating
    330mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm