  • RMCF2512FT287R
RMCF2512FT287R
advertisement
Manufacturer No:
RMCF2512FT287R
HK JDW NO:
762-RMCF2512FT287R
Datasheet:
RMCF2512FT287R
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 287Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF2512FT287R
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    287Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    500V
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%