  • RMCF2010JT8K20
RMCF2010JT8K20
advertisement
Manufacturer No:
RMCF2010JT8K20
HK JDW NO:
762-RMCF2010JT8K20
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
RMCF2010JT8K20
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 8.2kOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF2010JT8K20
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    8.2kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    2.5mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm