  • RMCF2010JT68R0
RMCF2010JT68R0
advertisement
Manufacturer No:
RMCF2010JT68R0
HK JDW NO:
762-RMCF2010JT68R0
Datasheet:
RMCF2010JT68R0
Description:
RES SMD 68 OHM 5% 3/4W 2010
Step5Bar-code shipping tag
RMCF2010JT68R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    68Ohm
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Power Rating
    750mW
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    2.5mm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm