  • RMCF2010FT8R87
RMCF2010FT8R87
advertisement
Manufacturer No:
RMCF2010FT8R87
HK JDW NO:
762-RMCF2010FT8R87
Datasheet:
RMCF2010FT8R87
Description:
RMCF Series, Thick Film, 8.87Ohms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF2010FT8R87
  • Type
    Parameter
    Select All
    2010 (5025 Metric)
  • Supplier Device Package
    2010
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    8.87Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    400V
  • Power Rating
    750mW
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm