  • RMCF1210FT2K74
RMCF1210FT2K74
advertisement
Manufacturer No:
RMCF1210FT2K74
HK JDW NO:
762-RMCF1210FT2K74
Datasheet:
RMCF1210FT2K74
Description:
Res Thick Film 1210 2.74K Ohm 1% 1/3W ±100ppm/C Molded SMD Plastic T/R
Step5Bar-code shipping tag
RMCF1210FT2K74
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.74kOhm
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Power Rating
    330mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    333mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm