  • RMCF1206JT5K60
RMCF1206JT5K60
advertisement
Manufacturer No:
RMCF1206JT5K60
HK JDW NO:
762-RMCF1206JT5K60
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RMCF1206JT5K60
Description:
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W 1206
Step5Bar-code shipping tag
RMCF1206JT5K60
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    5.6kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm