  • RMCF0805FT1K40
RMCF0805FT1K40
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0805FT1K40
HK JDW NO:
762-RMCF0805FT1K40
Datasheet:
RMCF0805FT1K40
Description:
Res Thick Film 0805 1.4K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0805FT1K40
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.4kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm