  • RMCF0603FT232K
RMCF0603FT232K
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0603FT232K
HK JDW NO:
762-RMCF0603FT232K
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RMCF0603FT232K
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 232kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 358
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0603FT232K
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    232kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm