  • RMCF0402JT20R0
RMCF0402JT20R0
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0402JT20R0
HK JDW NO:
762-RMCF0402JT20R0
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RMCF0402JT20R0
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 20Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 22033
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0402JT20R0
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Depth
    500μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm