  • RMCF0402FT1R18
RMCF0402FT1R18
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0402FT1R18
HK JDW NO:
762-RMCF0402FT1R18
Datasheet:
RMCF0402FT1R18
Description:
Res Thick Film 0402 1.18 Ohm 1% 1/16W 200ppm/C Molded SMD SMD Paper T/R
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0402FT1R18
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.18Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm