  • RMCF0402FT160R
RMCF0402FT160R
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0402FT160R
HK JDW NO:
762-RMCF0402FT160R
Datasheet:
RMCF0402FT160R
Description:
Res Thick Film 0402 160 Ohm 1% 1/16W 100ppm/C Molded SMD SMD Paper T/R
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0402FT160R
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    160Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW