  • RMCF0201FT7R50
RMCF0201FT7R50
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0201FT7R50
HK JDW NO:
762-RMCF0201FT7R50
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
RMCF0201FT7R50
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 7.5Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0201FT7R50
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    7.5Ohm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Construction
    Rectangular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Height
    280μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm