  • RM7/I-3F46-A160
RM7/I-3F46-A160
advertisement
Manufacturer No:
RM7/I-3F46-A160
Manufacturer:
Ferroxcube
HK JDW NO:
299-RM7/I-3F46-A160
Package:
Datasheet:
RM7/I-3F46-A160
Description:
RM CORES 2PC SET
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RM7/I-3F46-A160
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Supplier Device Package
    RM 7
  • Material
    3F46
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Finish
    Uncoated
  • Core Type
    RM
  • Gap
    Gapped
  • Effective Area (Ae) mm2
    44.1
  • Effective Length (le) mm
    30
  • Effective Magnetic Volume (Ve) mm3
    1325
  • Core Factor (ΣI/A) mm1
    0.68
  • Minimum Core Cross Section (Amin) mm2
  • Inductance Factor (Al)
    160nH
  • Effective Permeability (μe)
    87
  • Height
    13.40mm
  • Length
    20.30mm
  • Width
    17.20mm