  • RLR20C1652FMB14
RLR20C1652FMB14
advertisement
Manufacturer No:
RLR20C1652FMB14
HK JDW NO:
873-RLR20C1652FMB14
Datasheet:
RLR20C1652FMB14
Description:
FIXED RESISTOR, 16.5kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RLR20C1652FMB14
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Weldable
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    16.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Working Voltage
    350V
  • Failure Rate
    M (1%)
  • Lead Diameter
    0.81 mm