  • RL2010FK-070R015L
RL2010FK-070R015L
advertisement
Manufacturer No:
RL2010FK-070R015L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RL2010FK-070R015L
Package:
2010 (5125 Metric)
Datasheet:
RL2010FK-070R015L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 15mOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 167
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL2010FK-070R015L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    2010 (5125 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    RL
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±1500ppm/°C
  • Resistance
    15mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    2.5mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm