  • RL1220T-R082-J
RL1220T-R082-J
advertisement
Manufacturer No:
RL1220T-R082-J
Manufacturer:
Susumu
HK JDW NO:
740-RL1220T-R082-J
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RL1220T-R082-J
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thin Film, 82mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 7622
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL1220T-R082-J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RL
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    0/ +350ppm/°C
  • Resistance
    82mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm