  • RL1218FK-070R027L
RL1218FK-070R027L
advertisement
Manufacturer No:
RL1218FK-070R027L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RL1218FK-070R027L
Package:
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet:
RL1218FK-070R027L
Description:
RL Series, Thick Film, 27mOhm, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL1218FK-070R027L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    Wide 1812 (4532 Metric), 1218
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RL
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.181W 3.05mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±2000ppm/°C
  • Resistance
    27mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm