  • RL1006-53.4K-140-D1
RL1006-53.4K-140-D1
advertisement
Manufacturer No:
RL1006-53.4K-140-D1
HK JDW NO:
58-RL1006-53.4K-140-D1
Package:
Disc, 2.8mm Dia x 3.6mm W
Purchasing and Inquiry
RL1006-53.4K-140-D1 Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a Bulk. It is included in the Disc, 2.8mm Dia x 3.6mm W package for convenience. Typical resistance tolerances for NTC thermistors are ±10%. In order to ensure reliable performance, NTC thermistors should be set to -50°C~150°C. Temperatures below 150°C can be reliably used with NTC thermometers. At -50°C, NTC thermistors are reliable.
RL1006-53.4K-140-D1 Features
Package/Case: Bulk
RL1006 Series
Operating Temperature: -50°C~150°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
10% Tolerance
RL1006-53.4K-140-D1 Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors RL1006-53.4K-140-D1 NTC Thermistors applications.
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Heating systems
  • Temperature compensation of display contrast
  • Compensation of pressure sensors
  • Electronic Thermometers
  • LCD compensation
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
Step5Bar-code shipping tag
RL1006-53.4K-140-D1
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc, 2.8mm Dia x 3.6mm W
  • Operating Temperature
    -50°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RL1006
  • Tolerance
    10%
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Length
    1.50 38.00mm
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B25/85
    4615K
  • Diameter
    2.8mm
  • Height
    3.56mm
  • Length
    38mm