  • RL1004-65.6-59-D1
RL1004-65.6-59-D1
advertisement
Manufacturer No:
RL1004-65.6-59-D1
Manufacturer:
General Electric
HK JDW NO:
8384-RL1004-65.6-59-D1
Package:
Radial
Datasheet:
RL1004-65.6-59-D1
Purchasing and Inquiry
RL1004-65.6-59-D1 Overview
NTC thermistors are packaged as a Bulk. As a convenience, the package Radial includes it. A maximum operating temperature of 150°C ensures that NTC thermistors can operate reliably. NTC thermistors can operate at -50°C for relability. As a prerequisite for the NTC thermistors to function properly, the 2 pins must be connected.
RL1004-65.6-59-D1 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
100Ohm Resistance
10% Tolerance
RL1004-65.6-59-D1 Applications
There are a lot of General Electric RL1004-65.6-59-D1 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • CD players
  • Electronic Thermometers
  • Temperature measurement and compensation
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Air-conditioning systems
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
RL1004-65.6-59-D1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Termination
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Lead Pitch
    2.5mm